BAZI HİPERTANSİYON İLAÇLARI KANSEROJEN MADDE İHTİVA EDİYOR

klinik farmakoloji dosyası
Haber

VALSARTAN, IRBERSARTAN DAN SONRA LOSARTANDA DA KANSEROJEN MADDE TESBİT EDİLDİ.
Kısa bir süre önce anjiyotensin reseptör inhibitörü olan VALSARTAN v IRBERSATRANdan sonra ABD de Sandoz firmasının ürettiği LOSARTAN etken maddeli hipertansiyon ilacında da kanserojen madde bulunması üzerine SANDOZ İLAÇ firması gönüllü olarak 100/25 mg Losartan potasyum+hidroklorotiyaziy ihyiva eden ilacını tüketici nezdinde toplatıyor. Losartan etken maddesi içinde bulunan N-nitorsodiethylamine’in kanserojen olduğu bilinmekte. Bu ham maddeyi üreten ÇİN firması ZHEJİANG HUAHAİ PHARMACEUTICAL firması valsartan ve irbersartan etken maddelerini de üreten firmadır.
SAĞLIK BAKANLIĞININ HASTALARIMIZIN ZARAR GÖRMEMESİ İÇİN LOSARTAN VE IRBERSARTAN İÇİN DE TÜRKİYEDE ÇİN FİRMASINA ETKEN MADDE KULLANILIP KULLANILMADIĞI KONUSUNDA KAMUOYUNU AYDINLATMASI BEKLENMEKTEDİR. BİLİNDİĞİ GİBİ TİTCK KANSEROJEN MADDE İTHİVA EDEN VALSARTAN ÜRÜNLERİ İÇİN 1. DERECE GERİ ÇEKME KARARI ALMIŞTI.

Sandoz Inc. is voluntarily recalling one lot of Losartan Potassium Hydrochlorothiazide Tablets, USP 100mg/25mg to the consumer level. This product is being recalled due to the trace amount of an impurity, N-nitrosodiethylamine (NDEA) contained in the API Losartan, USP manufactured by Zhejiang Huahai Pharmaceutical Co. Ltd. Sandoz Inc. Losartan Potassium Hydrochlorothiazide product is manufactured by Lek Pharmaceuticals dd, Ljubljana, Slovenia. This impurity, which is a substance that occurs naturally in certain foods, drinking water, air pollution, and industrial processes, has been classified as a probable human carcinogen as per International Agency for Research on Cancer (IARC).