Acı İlaç

05.09.2019

Türkiyede ilaç ve madde bağımlılığı her geçen gün hızla artmakta. Başta ABD olmak üzere tüm gelişmiş ülkelerde bu konuda ciddi önlemler alınmakta ve özellikle reçeteli ilaç iptilasının önlenmesine çalışılmaktadır.

13.08.2019
Bazı hastalar original ilaçlarının jenerik ilaçlarla değiştirildiğinde ayni etkiyi görmediklerinden şikayet ederler. Dünya çapında yapılan araştırmalarda bazı jenerik ilaçların etkisiz veya az etkili olduğu tesbit edilirken, original (brand name) ilaçlarında ülkeden ülkeye farklılıklar gösterdiği, biyoeşdeğer olmadıkları da gösterilmiştir. Yani ne her orijinal ilaç çok iyi, ne de her jenerik ilaç kötüdür.
19.07.2019

Nihayet domuz gribi hikayeleri bitti derken, DSÖ nün bile sahtekarlığı kabul etmesi asrın olayı oldu. Ar damarları çatlamış danışmanların sırf kişisel kazançları için yaptıkları bir bir ortaya dökülüyor… Doğru söyleyenleri dokuz köyden kovanların sesleri kesildi ama devlete verdirdikleri milyonlarca liralık zararı kim ödeyecek.

02.03.2019

Daha önce MEDİMAGAZİN’ de yazdığım görüşlerimi, aradan bir yılı aşkın bir süre geçtikten sonra ,Türkiye’nin ekonomisinin sıcak günlerinde “tasarruf” diye diye ilaç harcamalarında düzenlemeler gündem edilirken, sizlerle bir kez daha paylaşmak istiyorum;

04.12.2018

Prof. DR. F. Cankat Tulunay
EACPT onursal başkanı ve Türkiye Akılcı İlaç Platformu yöneticisi

04.10.2018

Prof. Dr. F. Cankat Tulunay, EACPT Onursal Başkanı, Türkiye Akılcı İlaç Kullanım Platformu

04.08.2018

İlaç firmaları bilimsel araştırmalar mı, yoksa agnotoloji mi yapıyor?

Prof. Dr. F. Cankat Tulunay, EACPT onursal Başkanı, Türkiye Akılcı İlaç Kullanım Platformu Başkanı

04.07.2018

FDA 2013 yılında kafein ihtiva eden maddeler, yiyecek ve içecekler için uyarıda bulundu ise de bu yeteri kadar etkili olmadı. Bu sene FDA kafein için yeni bir yönetmelik yayınlayarak yüksek dozda veya saf kafein ihtiva eden ürünlerin derhal piyasadan çekilmesini istedi.

04.06.2018

Prof. Dr. F. Cankat Tulunay,
Avrupa Baş Ağrısı Derneği ve Türkiye Baş Ağrısı Derneği Kurucu üyesi, Avrupa Klinik Farmakloji (EACPT) Derneği onursal başkanı