REÇETELİ İLAÇ KULLANIMI VE ABD

Bilimsel Yazılar

Reçeteli ilaç Kullanımı 2023

Güncellenmiş reçeteli ilaç istatistiklerini, uyuşturucu kullanımıyla ilgili gerçekleri ve ilaç fiyatı eğilimler SingleCare Ekibi tarafından | 3 Şubat 2023'te güncellendi

Reçeteli ilaçlar dünyanın her yerindeki insanların tıbbi durumların tedavisini bulmalarına yardımcı olur, ancak yanlış kullanıldıkları takdirde zarara da neden olabilirler. Reçeteli ilaç kullanımının ne kadar yaygın olduğunu, reçeteli ilacın kötüye kullanımının yaygınlığını ve reçeteli ilaçların maliyetinin ne kadar olduğunu öğrenmek için bazı reçeteli ilaç istatistiklerine göz atalım.      

Reçeteli ilaç kullanımı ne kadar yaygındır?

Coronavirüs salgını reçeteli ilaç kullanımını artırdı ve insanların ilaçlarını alma şeklini etkiledi. Geçtiğimiz yıl SingleCare , birçok ilaç arasında, özellikle de COVID-19'u tedavi ettiği düşünülen ilaçlar, takviyeler, antidepresanlar ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğuna (DEHB) yönelik uyarıcılar arasında reçete dolumlarında artışlar gördü:

Amerikan Psikoloji Derneği'ne göre , insanların kaygı ve depresyon gibi durumlarla baş etmeye çalışması nedeniyle, salgın sırasında opioid ağrı kesicilerin ve uyarıcıların kötüye kullanımı da arttı .

Dünya çapında reçeteli ilaç istatistikleri

 • Birleşik Krallık'taki yetişkinlerin %26'sından fazlası reçeteli ilaçlar alıyor (Public Health England, 2020). 
 • Avustralyalıların yaklaşık %35'i her gün reçeteli ilaç alıyor (Health Direct, 2018). 
 • Kanada'da 40-79 yaşlarındaki kişilerin yaklaşık %65'i bir veya daha fazla reçeteli ilaç kullanıyor (CDC, 2019). 
 • Ağrı kesici ilaçlar en sık suistimal edilen reçeteli ilaçlardır (Mississippi Eyaleti Sağlık Bakanlığı, 2021). 
 • Dünya çapında her 7 kişiden yalnızca 1'i uyuşturucu kullanımı nedeniyle tedavi görüyor (Birleşmiş Milletler, 2019). 
 • Küresel opioid kullanıcı sayısının 53 milyon olduğu tahmin edilmektedir (Birleşmiş Milletler, 2019).

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki reçeteli ilaç istatistikleri

 • Pazarlama için onaylanmış 20.000'den fazla reçeteli ilaç bulunmaktadır (FDA, 2020).
 • ABD'li yetişkinlerin yaklaşık %66'sı reçeteli ilaçlar kullanıyor (Sağlık Politikası Enstitüsü, 2021).
 • ABD'li yetişkinlerin yaklaşık %46'sı son 30 gün içinde reçeteli bir ilaç almıştır (CDC, 2019).
 • ABD'de en fazla harcama yapılan tedavi alanları antidiyabetikler, onkoloji, otoimmün ve solunum yolu hastalıklarıdır (Statista, 2021).
 • ABD'deki önde gelen ilaç sınıfları antihipertansifler, ağrı kesiciler ve ruh sağlığı ilaçlarıdır (Statista, 2021). 
 • ABD'de en sık suistimal edilen reçeteli ilaç türleri opioidler, sakinleştiriciler, benzodiazepinler ve reçeteli uyarıcılardır ( Journal of Substance Abuse Treat , 2014).
 • ABD, 2015 yılında dünyadaki opioid arzının yaklaşık %30'unu tüketmiştir (Politifact, 2017).
 • 2019'da neredeyse 50.000 kişi aşırı dozda opioid nedeniyle öldü (Ulusal Uyuşturucu Bağımlılığı Enstitüsü, 2019).

Yaş grubuna göre reçeteli ilaç istatistikleri

Reçeteli ilaç kullanımı yaşla birlikte artma eğilimindedir. 2015-2016 Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Araştırmasına göre:

 • 0-11 yaş arası çocukların %18'inin son 30 gün içinde reçeteli ilaç kullandığı bildirildi
 • 12-19 yaş arası ergenlerin %27'sinin son 30 gün içinde reçeteli ilaç kullandığı bildirildi
 • 20-59 yaş arası yetişkinlerin %47'sinin son 30 gün içinde reçeteli ilaç kullandığı bildirildi
 • 60 yaş ve üzeri yetişkinlerin %85'inin son 30 gün içinde reçeteli ilaç kullandığı bildirildi

(CDC, 2019)

Gençlerde reçeteli ilaç kötüye kullanımı istatistikleri

 • Reçeteli ilaç kötüye kullanımı en yüksek oranda 18-25 yaş arası genç yetişkinler arasında görülmektedir (Ulusal Uyuşturucu Bağımlılığı Enstitüsü, 2020).
 • Her 7 gençten 1'i doktor reçetesi olmadan reçeteli bir ilaç kullanıyor (Genç Sağlığı, 2018).
 • Lise son sınıf öğrencilerinin %6'sı 2017'de Adderall (dikkat eksikliği için amphetamine/dextroamphetamine) kullandığını ve %2'si Vicodin (parasetaml-hidrokodon -kodein türevi) kullandığını bildirdi (Ulusal Uyuşturucu Bağımlılığı Enstitüsü, 2020).
 • 12 yaş ve üzeri Amerikalıların yaklaşık %4'ü tıbbi olmayan nedenlerle reçeteli ağrı kesiciler kullanmıştır (SAMHSA, 2105).
 • Üniversite öğrencilerinin %23'ünün yaşam boyu reçeteli ilaç kullanımı geçmişi vardı ( Journal of Substance Abuse Treat , 2014).

Irk ve etnik kökene göre reçeteli ilaç istatistikleri

 • Amerika Birleşik Devletleri'nde reçeteli ilaç kullanımı Hispanik olmayan Beyaz kişiler arasında daha yaygındır (%50), bunu Hispanik olmayan zenciler (%45), Hispanik kökenliler (%37) veHispanik olmayan Asyalı kişiler (%33) takip etmektedir. (CDC, 2019). 
 • Amerikan Kızılderilileri ve Alaska Yerlileri tıbbi olmayan reçeteli ağrı kesici kullanımında en yüksek oranlara sahiptir (%6,9), bunu Hispanik kökenliler (%4,5), Beyazlar (%4,3) ve zenciler (%3,6) takip etmektedir (SAMHSA, 2105).
 • Opioid kötüye kullanımı en çok Yerli Amerikalı bireyler arasında görülür (RAND Corporation, 2021). 

Reçeteli ilaç fiyat eğilimleri

 • Reçete fiyatları şu ana kadar 2021 yılında %5 oranında arttı (SingleCare, 2021). 
 • Gelişmiş ülkeler arasında ABD, çoğunlukla yüksek ilaç fiyatları nedeniyle kişi başına en yüksek ilaç harcamasına sahiptir (Statista, 2020).
 • Amerika Birleşik Devletleri 2019 yılında ilaçlara 511 milyar dolar harcadı (Statista, 2020).
 • 2019 yılında ABD'de ilaca harcanan paranın %80'ini markalı ilaçlar oluşturdu (Statista, 2020).
 • Biyolojik ilaç Humira, 2018'de en fazla satış gelirini elde ederek 21 milyar dolar elde etti (Statista, 2020).
 • ABD 2019'da antidiyabetik ilaçlara neredeyse 67 milyar dolar harcadı (Statista, 2020).
 • Reçeteli ilaç harcamaları için en fazla ödemeyi 65 yaş ve üzeri kişiler yapmaktadır (Sağlık Politikası Enstitüsü, 2021).
 • 80 yaş ve üzeri yetişkinlerin yıllık reçeteli ilaç harcamaları genç yetişkinlere göre 1,5 kat daha fazladır (Sağlık Politikası Enstitüsü, 2021).
 • Neredeyse %30'u çok pahalı olduğu için ilacı almayı atladı (SingleCare, 2021).

Reçeteli ilaç bağımlılığı epidemiyolojisi 

Amerika Birleşik Devletleri'nde ve dünya çapında reçeteli ilaç kullanımının artan yaygınlığı, birçok uzman tarafından bir salgın olarak değerlendirilmektedir. İstatistikler, reçeteli ilaç kullanımının yanı sıra reçeteli ilacın kötüye kullanımının da arttığını gösteriyor. Ulusal Uyuşturucu Kullanımı ve Sağlık Araştırması, 2012 yılında ABD'de 12 yaşından büyük 16,7 milyon kişinin reçeteli ilaçları kötüye kullandığını ve 2,1 milyon kişinin reçeteli ilaçlarla ilişkili madde kullanım bozukluğu tanısı kriterlerini karşıladığını tahmin ediyor. Reçeteli ilaçların kötüye kullanımı 20 yılda %250 arttı. CDC'ye göre, aşırı dozda uyuşturucudan kaynaklanan ölümler 1999'dan bu yana dört katına çıktı ve 2018 ile 2019 arasında %5'lik bir artış oldu. Reçeteli ilaçların tıbbi olmayan kullanımının yaygın olduğu ve bununla mücadeleye yardımcı olmak için doktorların, araştırmacıların, bireylerin ve kuruluşların sürekli çabasını gerektireceği açıktır.

Reçeteli ilaç kötüye kullanımının önlenmesi

Reçeteli ilaçların kötüye kullanımı yaygın olsa da, bunu önlemeye yardımcı olmak için yapılabilecek bazı şeyler vardır. Hastalar, eczacılar, doktorlar, hemşireler ve diğer sağlık çalışanlarının tümü, ilacın kötüye kullanımı olayına katkıda bulunan faktörler olma potansiyeline sahiptir. Doktorların reçete hatası yaparak yanlış ilaç yazması veya gereksiz yere ilaç yazması mümkündür. Hastaların ilaçlarını yanlış kullanmaları da yan etkiler yaşamalarına veya bağımlılık yapmalarına neden olabilir.

Sağlık profesyonelleri

Doktorlar ve eczacılar, yalnızca kesinlikle ihtiyaç duyulduğunda doğru ilacı reçete ederek ve ilacın nasıl alınacağını, ilacın neden olabileceği yan etkileri açıkça açıklayarak ve hastaya olası ilaç etkileşimleri veya sorumluluk reddi beyanları hakkında bilgi vererek reçeteli ilacın kötüye kullanımını önlemeye yardımcı olabilirler. Hastaların reçeteli ilaçların kötüye kullanımını önlemenin en iyi yollarından biri, reçeteli ilaçları tam olarak belirtildiği şekilde minimum süre boyunca almak ve uyku hapları, Xanax gibi anti-anksiyete tipi haplar, kodeinli (hidrokodon) ihtiva eden ve uyarıcılar gibi en bağımlılık yaratan ilaçlardan kaçınmaktır diyor.

Hastalar

Hastalar tıbbi geçmişlerini doktorlarıyla paylaşarak ve doktorlarının ilaç alma konusundaki talimatlarını yakından takip ederek ilacın kötüye kullanımını önlemeye yardımcı olabilirler. Hemşirelerin veya danışmanların dahil olduğu bir sağlık hizmeti ortamında bu kişiler, hastadaki reçeteli ilaç bağımlılığının belirtilerini tanıyarak ve tedavi aramalarına yardımcı olarak ilacın kötüye kullanımını önlemeye yardımcı olabilirler.

Organizasyonlar

Hükümetler ve kuruluşlar da reçeteli ilaçların kötüye kullanımını önlemek için çalışıyor. Örneğin Reçeteli İlaç İstismarına Karşı Ulusal Koalisyon ( NCAPDA ), topluluk eğitimi ve yerel, eyalet ve federal düzeylerde yasama eylemleriyle uyuşturucu istismarını önlemek için çalışan, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Ulusal Uyuşturucu Bağımlılığı Enstitüsü (NIDA), uyuşturucu kullanımı ve bağımlılık araştırmalarının dünyanın en büyük destekçisi olan federal bir kurumdur. Uyuşturucunun kötüye kullanımıyla mücadeleye yardımcı olmak için araştırma bulgularını kamuoyuna, politika yapıcılara ve araştırmacılara dağıtırlar. Diğer birçok kar amacı gütmeyen kuruluş ve kurum, ABD'de ve dünya çapında reçeteli ilaç suiistimalinin önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Reçeteli ilaç bağımlılığının tedavisi

Ulusal Uyuşturucu Bağımlılığı Enstitüsü'ne göre davranışsal tedaviler ve ilaçlar, uyuşturucu kullanım bozukluğunun iki ana tedavi kategorisidir. Bilişsel-davranışçı terapi veya grup danışmanlığı gibi terapiler, insanların uyuşturucu kullanımına yol açan düşünce ve davranışlarını değiştirmelerine yardımcı olabilir. Bazı ilaçlar, özellikle opioidleri kötüye kullanan kişiler için, uyuşturucu bağımlılığının tedavisine de yardımcı olabilir. Buprenorfin, naltrekson ve metadon gibi ilaçlar, istek ve yoksunluk belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. 

Siz veya tanıdığınız biri kendisini uyuşturucu kullanımı durumunda bulduysa, tedavi seçeneklerinin mevcut olduğunu bilin. Yardım istemek zor olabilir ama sizin veya sevdiğiniz birinin hayatını kurtarabilir. Akıl sağlığı veya madde kullanımı bozukluğu konusunda yardıma ihtiyacınız varsa , Madde Bağımlılığı ve Ruh Sağlığı Hizmetleri İdaresi (SAMHSA) Ulusal Yardım Hattını 1-800-487-4889 numaralı telefondan istediğiniz zaman ücretsiz arayabilirsiniz veya doktorunuzla veya sağlık uzmanınızla konuşabilirsiniz. tedavi seçenekleri hakkında sağlayıcı.     

Reçeteli ilaç kullanımı maliyetleri

 • Uyuşturucu kullanımı, suç, iş verimliliği kaybı ve sağlık hizmetleriyle ilgili maliyetler açısından ABD'ye her yıl 740 milyar dolardan fazlaya mal oluyor (Ulusal Uyuşturucu Bağımlılığı Enstitüsü, 2020).
 • Opioid uyuşturucu kullanımının ABD'ye her yıl tahmini 78,5 milyar dolara maliyeti vardır (Ulusal Uyuşturucu Bağımlılığı Enstitüsü, 2020).
 • Ayakta detoks maliyeti ortalama 1.000 ila 1.500 ABD Doları arasındadır (AddictionCenter, 2021).
 • Yatarak rehabilitasyonun maliyeti 30 günlük bir program için 6.000 ila 20.000 ABD Doları arasında değişebilir. 60 veya 90 günlük bir rehabilitasyon programının maliyeti 12.000 ila 60.000 ABD Doları arasında olabilir (AddictionCenter, 2021).

Reçeteli ilaç soruları ve cevapları

Nüfusun yüzde kaçı reçeteli ilaç kullanıyor?

ABD nüfusunun  yaklaşık %66'sının bir veya daha fazla reçeteli ilaç aldığı tahmin edilmektedir .

Her yıl kaç reçeteli ilaç yazılıyor?

ABD'de her yıl 4 milyardan fazla reçete dağıtılıyor. Her yıl doldurulan perakende reçete sayısının 2024 yılına kadar önemli ölçüde artması bekleniyor.   

Ortalama bir Amerikalı kaç reçete alıyor?

Veriler, reçeteli ilaç kullananlar arasında alınan ortalama ilaç sayısının dört olduğunu gösteriyor . 131 milyondan fazla Amerikalı en az bir reçeteli ilaç kullanıyor.

En çok reçeteli ilacı hangi ülke tüketiyor?

Reçeteli ilaç harcamalarına ilişkin araştırmalar ABD'nin en fazla reçeteli ilacı tükettiğini gösteriyor. 2019'da ABD kişi başına 1.229 dolar harcama yaparken , Kanada yalnızca 879 dolar, İsviçre 894 dolar ve Fransa 671 dolar harcadı.  

Güncellenmiş reçeteli ilaç istatistiklerini, uyuşturucu kullanımıyla ilgili gerçekleri ve ilaç fiyatı eğilimler SingleCare Ekibi tarafından | 3 Şubat 2023'te güncellendi  (https://www.singlecare.com/blog/news/prescription-drug-statistics)