Konuk Yazar

BİZLER TARTIŞSAYDIK BU KİTAP YAZILMAZDI

DR. AHMET KOYUNCU (ODA TV, 14.01.2020)
oner Yalçın, yine Psikiyatri alanını eleştiren bir yazıya imza attı (1). Bu yazı, "Kara Kutu" adlı kitabının bir özeti gibiydi. Peki böyle iddialar karşısında biz psikiyatristlerin tepkisi ne olmalıdır? ‘Soner Yalçın hekim değil’ya da ‘kitabının satılması için yapıyor’ cümlelerin arkasına sığınmak mı? Yoksa iğneyi kendimize batırarak, geldiğimiz noktayı konuşmak mı? Sizleri bilemem, ben bu yazıda yine iğneyi kendimize batırmayı deneyeceğim.

Konuk Yazar

Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, Cumhurbaşkanı

Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN

Cumhurbaşkanı

ANKARA

Sayın Cumhurbaşkanım,

Bu yazıyı, geçmişte zatıalinize yazmış olduğum, “hastanelerde kullanılarak ölümcül hastane mikrobuna neden olan SAHTE DEZENFEKTANLAR” konusundaki 2 yazıma ilave olarak 1934 senesinde kurulan Türkiye’nin en eski İlaç fabrikalarından MERKEZ İLACIN, Yönetim Kurulu Başkanı, 46 yıllık Eczacı sıfatımla arz ediyorum.

Değerli Cumhurbaşkanım;

Hepimizin bildiği üzere Global Efendiler Dünyayı;

Konuk Yazar

Prof. Canan Karatay’ın engizisyona gönderilmesi kabul edilemez! Yazan:Erkin Göçmen, Tıp Doktoru ve Avukat

Türkiye, neredeyse bir yıldır gebelik diyabeti ve gebelikte şeker yükleme testini tartışıyor. İyi de oluyor. Ancak geçtiğimiz ay tartışma olağan mecrasından çıkıp yargıya taşınınca iş biraz çığrından çıktı. Aklın özgürlüğü bilimin kendisinden daha önemlidir. Prof. Dr. Canan Karatay’ın hakim tıp nizamına aykırı görüşlerini hukuk zoruyla susturmaya çalışmak insan aklına zincir vurmaktır. Bilimsel bir görüşün, savcıyla, mahkemeyle, disiplin heyetiyle susturulmak istenmesi yeni ortaçağdır.

Konuk Yazar

İLAÇ REKLÂMI YAPMAK HÜRRİYET’ E YAKIŞMIYOR

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Hürriyet’ teki “Statin kalp sınavını geçti” başlıklı haberde açıkça kolesterol ilaçlarının hatta genel manada tüm ilaçların reklâmı yapılıyor (1).

Bu, ne bir gazeteye ne de bir bilim adamına yakışır.

İlaç endüstrisini sadece hastalara ilaç satmak kesmiyor; amaçları düşük riskli olanlara hatta hiçbir riski olmayan sapasağlam insanlara da hap yutturmak.

Habere mevzu olan araştırma da sağlık yaşama tavsiyeleri sunmak için değil kolesterol ve tansiyon ilaçlarını sağlıklı insanlara da yutturmaya dayanak bulmayı amaçlıyor (2).

Konuk Yazar

AMERİKAN KALP DERNEĞİNİ ONAYLAMIYOR VE SAYGI DA DUYMUYORUM

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta

Ünlü Hastalık Kontrol ve önleme Merkezi CDC tarafından yaşları 45 üzerinde olan 5566 kişi üzerinde yapılan araştırma American Heart Association’s Epidemiology/Lifestyle 2016’ da sunuldu (1).

Araştırmada, Amerikan Kalp Derneği (American Heart Association=AHA) tarafından değiştirilmesi mümkün olan 7 risk faktörü (Life’ s Simple 7) esas alınarak çalışanlar kalp hastalıkları bakımından ideal, orta derecede ve zayıf olmak şeklinde sınıflandırıldı.

Konuk Yazar